Nazan Saatçi Hakkında

Türk ve Lollywood filmlerinde 20’den fazla film ve televizyon dizisinde rol aldıktan sonra, Nazan Saatçı yepyeni bir misyon üstlendi ve farkındalık yaratacak Peri Sesleri kuruluşunu hayata geçirdi. Nazan Saatçi’nin yaşam biyografisinden kısa bir kesit.

Nazan hayvanlara çocukluğundan beri çok düşkündü. Srilanka’da Buca adlı fil ile çekim esnasında

Nazan Saatci, 22 Haziran 1958’de Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bir sahil şehri olan Samsun’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Film çalışmaları ve Güzellik yarışmaları Nazan’ın yaşantısının uzunca bir bölümünü içine alır. Ama ailesinin tamamen ABD ye yerleşmesi sebebiyle oda sonunda Kaliforniya eyaletine göç etmek zorunda kalmıştır.

Oyunculuk ve Güzellik Yarışmaları

Saatci,Türkiye, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Nepal, İran ve Fransa’da 20′ den fazla film ve televizyon dizisinde rol aldı. Nazan Saatci’nin film çalışmaları ile ilgili fazla bilgi için almak için IMDB‘ye bakabilirsiniz. Türk sinemasında, özellikle Kemal Sunal ile oynadığı Tokatçı ve Pakistan sinemasında Jawed Sheikh ile oynadığı Hulchul isimli filmleriyle ve bu rollerle hatırlanır.

  • Nazan Saatçı, 1976’da Türkiye’de Tercüman Gazetesi İnci ilavesinin açtığı Sinemanın Kral ve Kraliçesi yarışmasını Bulut Aras ile birlikte kazandı.
  • 1978’de İtalya’da yapılan Miss Europe – Avrupa Güzellik Yarışmasında 2. oldu ve aynı zamanda Italyan basınından gördüğü aşırı ilgi sonucu Miss Stampa (Basın Güzeli) unvanını aldı.
  • 1981’de yine İtalya’da düzenlenen Donna Ideale Internazionale yetenek Yarışması’nıda 56 ülkeyi geride bırakara birinci oldu ve Uluslararası Ideal Kadın ünvanını ülkesine getirdi.
  • 1983 yılında Filipinler’de gerçekleştirilen Miss Asia Quest, Asya Güzellik yarışması’nda ikinci oldu ve Filipin televizyonunda yaptığı dans performansı ile Yetenek Güzeli unvanına layik görüldü.
  • Sözlerini yazarak seslendirdiği müzik albümü ile 1995 yılında Orlando, Florida’daki Universal Stüdyolar’ında Miss  Hawai Tropic Güzellik Yarışmasında sahne almıştır.

Nazan, Miss Europe Modeling ve Miss Globe International dahil olmak üzere Türkiye’de çeşitli güzellik yarışmaları düzenledi. Bütün bunların yanı sıra, Türkiye’yi, Miss France ve Miss Srilanka’da dahil olmak üzere birçok güzellik yarışmasında jüri ve jüri başkanı olarak da temsil etmiştir.

Nazan’ın Manevi Uyanışı ve Yaşantısı

Nazan Amerika’da yaşadığı dönemi kapsayan 2009 yılında, bir dizi gizemli ve olağanüstü manevi deneyime sahip olduktan sonra kendisini geliştirmek amacıyla, Palo Alto Hipnoterapi Okulu’ndan ve Gerald F. Kein’in Florida’daki Omni Hipnoz Eğitim Merkezi’nden hipnoterapi eğitimleri aldı.

Nazan Saatçi Müslüman’dır ve mistik İslam’dan etkilenmiştir. Uyanış dönemi kabul ettiği manevi açılım yıllarında, Tasavvuf olarak da adlandırılan Sufizim’i anlayıp hayatına uygulamaya çalışmıştır. Nazan, bu esnada Tasavvuf şair ve Mevlevi düşünür Mevlana Celaleddin Rumi’ye fazlasıyla hayranlık duymuş ve yaşadığı bu manevi yolculuk, bir orta Anadolu şehri olan Konya’nın Mevlana türbesine yaptığı ziyaret esnasında daha da derinleşmiştir.

Mistisizm olgusu, belirli sevgi ve bilgi kurallarını takip ederek ve uygulayarak ortaya çıkar. Bu İslamik inanç, kişinin; Allah’ın yolunda ilerleyerek doğrudan kişisel deneyimleriyle ilahi sevgi ve bilginin gerçeğini bulması olarak da tanımlanır.

Nazan Saatçi ve Pakistan Seyahatleri Nazan Saatçi’nin hayvan sevgisi aşırı derecededir ve çocukluğundan beri her türlü hayvanla sevgi bağı kurmaktan çekinmemiştir.

Nazan Yazıları ve Kitaplar

Saatçı büyük ekranda güzel bir şeyler başarmış olsa da, sonunda gerçek tutkusunun yazmak olduğunu fark etti.
Yazı sevdasını, seslendirdiği “Param Yok ki” adlı müzik albümü için şarkı sözleri yazdığı dönemde daha da iyi anlamıştır. Nazan Saatçi özellikle son onüç senedir İlham perisi ile birlikte yazdığının altını çizdiği ve hepsinin çok özel olduklarını düşündüğü yazı ve hikayelerinin bir gün hem çocuklara, hem de yetişkinlere ulaşmasını bütün kalbiyle temenni ediyor.

Nazan Saatçi

Nazan Saatçi’nin IMDB‘deki film profilini görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz..

 
nazan saatçi